Účinky masáže

Masáž je speciální procedura. která je využívána k upevnění tělesného a duševního zdraví. k posílení organizmu. ke zvýšení výkonnosti. nebo k osvěžení po fyzické i psychické námaze. dále k léčení nebo doléčování některých chorobných a poúrazových stavů či ke zlepšení celkového vzhledu a v neposlední řadě také poskytuje úlevu a navozuje pocit pohody. Masáž může být ve svém účinku stimulující. nebo uklidňující podle rychlosti a důraznosti. s jakou masážní pohyby prováděny. Ze stručné charakteristiky masáže tedy vyplývá. že tato procedura může ovlivňovat člověka v mnoha směrech. Masáž pomáhá otevřít kanály těla. aby energie mohla bez překážky proudit a člověk tak získal novou životní sílu. Cílem masáže je harmonizace těla. ducha a duše člověka.

FYZIOLOGICKÉ ÚČINKY MASÁŽE

Masáže mají účinek na většinu částí lidského organizmu. V první řadě je nutné jmenovat kůži. podkožní vazivo a svalstvo. dále pak šlachy. klouby. srdce. cévy. lymfatický systém. dýchací aparát. zažívací trakt. žlázy atd.

Účinek masáže na kůži

Na kůži má masáž největší účinek. protože zprostředkovává styk organizmu s okolím a pokrývá prakticky celý povrch lidského těla. V kůži jsou umístěny smyslové buňky - nervová zakončení. potní a mazové žlázy a soustava vlásečnic. V kůži se také vlivem slunečního záření přeměňuje provitamin D ve vitamín D. který má protikřivičný účinek. Kůže působí jako bariéra proti vniknutí choroboplodných zárodků do lidského těla. Vznikají v ní různé fermenty. které rozkládají mikrobiální a jiné jedy. Kůží člověk vyloučí poměrně velké množství tekutin ve formě potu. Při fyzicky náročné práci člověk vypotí až 2 L potu. v průměru však asi 800 ml. Kůže tedy napomáhá vylučování vody a škodlivých látek.

Maz. který se tvoří v mazových žlázkách. chrání kůži před popraskáním. před vniknutím nákazy a před vodou. Masáží vyloučíme z mazových žlázek tuk a tak kůži promastíme. Zvýší se množství vyloučeného potu. Zlepší se prokrvení. vlásečnice se rozšíří a tím se v kůži nashromáždí větší množství krve. Zrychlí se krevní cirkulace. takže je lepší zásobení kyslíkem a látkami potřebnými k životu. Zrychlí se odstraňování škodlivin. Masáží se zvýší teplota kůže až o 1,5°C. Zvýšení kožní teploty má velký význam i na teplotu svalstva. kterou potřebuje k dobrému výkonu. Masírovaná kůže zarudne. oteplí se. stane se vláčnou. pružnou a odolnou proti povětrnostním vlivům. Jemné tření působí uklidňujícím způsobem na nervová zakončení. silná masáž naopak nervová zakončení dráždí. Z masérských hmatů působí na kůži nejvíce tření. vytírání a hnětení. 

Účinek masáže na podkožní svalstvo

V podkožním svalstvu dochází vlivem masáže ke zrychlení odstraňování přebytečné vody a odstranění skodlivých látek. V podkoží je nahromaděn podkožní tuk. lehkou masáží ho přibývá. naopak silnou masáží ( drcením ) tuk mizí. Na podkožní tkáň nejvíce působí vytírání a hnětení.

Účinek masáže na kosterní svalstvo

Masáž zlepšuje svalový tónus. zlepšuje prokrvení a odstraňuje únavové látky. V místech přechodu šlach na svaly s typiclým špatným prokrvením se často objevují bolestivé zatvrdliny. tzv. myogelosy. Objevují se jednak u sportovců po velkém výkonu. a také u lidí. kteří trpí svalovou nečinností. Bolestivé zatvrdliny snižují výkonnost svalů. a proto jejich odstranění přináší velkou úlevu a zlepšený pracovní výkon. Zduřelou. bolestivou a hypertonickou zatrvrdlinu je možné lehkou masáží uvolnit a relaxovat. Na hypotonický ( vychudlý ) sval se používají silnější masáže. dojde pak ke zlepšení jeho tonu. Unavený sval je zatvrdlý. bolestivý. zduřelý a naběhlý. Obsahuje v sobě hodně vody a únavových látek ( kyselina mléčná. kysličník uhličitý. kreatinin ). Působením únavových látek výkonnost svalu klesá. stahy svalu jsou čím dál menší a později už není unavený sval schopen žádné činnosti. Takto unavený sval se zotavuje řadu hodin. masáží však lze tuto dobu zkrátit na minimum.  

Účinek masáže na klouby

V kloubech se také hromadí únavové látky - kysličník uhličitý. kyselina mléčná. kyselina máselná a kreatinin. Kysličník uhličitý vzniká spalováním tuku a kreatinin vzniká spalováním bílkovin. Při nečinnosti se tyto látky hromadí v okolí kloubu a způsobují bolest při pohybu. Jelikož je masáží vyvoláno zvýšené prokrvení příslušné oblasti a tím i příjem okysličené krve. dochází následně k rychlejšímu vyplavení již zmíněných škodlivých zplodin.

Účinek masáže na šlachy a šlachové pochvy

Ve šlachách a jejich pochvách se hromadí škodlivé látky. tuk a voda. Hromadí se zde hlavně při nečinnosti a také při velké námaze. Tak vznikají záněty šlachových pochev v ohybači prstů a záněty Achillovy šlachy ( u sportovců ). Zánět se projevuje zduřením. velkou místní bolestivostí. omezením pohybu. často jsou slyšet při pohybu drásoty. Zprvu je předepisován klid. studené obklady a později ( za tři týdny až měsíc ) masáže.

Účinek masáže na krevní oběh

Masáží se nepřímo usnadňuje srdeční práce. prohloubí se srdeční stahy a zpomalí se srdeční činnost. Tepenní oběh se masáží nezrychluje. Dráždivá masáž ( otřásání ) se používá při selhání oběhu. uklidnění ( chvění ) se používá po velké námaze. Masáží se přivádí krev rychleji z periférie k srdci. proto je směr hmatů vždy směrem k srdci. Na hrudníku a na zádech jsou cévy uspořádány pásovitě a tomu jsou přizpůsobeny i hmaty. Pěři masáži dochází k rozšíření vlásečnic a tím ke zleošení prokrvení dané oblasti.

Účinek masáže na lymfatický systém

Masáž má příznivý vliv i na lymfatický ( mízní ) systém. Masáž podporuje odtok lymfy ( mízy ) z vazivové tkáně a tím zbavuje tělo nadbytečně zadržované vody a odpadních látek metabolismu. Masáž působí i na posílení imunity organizmu.

Účinek masáže na dýchací aparát

Masáží se prohlubuje dech a zvětšuje se kapacita plic.

Účinek masáže na zažívací trakt

Při masáži břicha se hromadí krev v břišních útrobách a tim se odkrví překrvené dolní končetiny. To se projevuje zvýšenou chutí k jídlu. rychlejším vylučováním kyseliny chlorovodíkové žaludeční sliznicí a zvýšeným vylučováním žluči. Masáží břicha se aktivuje i peristaltika. 

Účinek masáže na vylučovací systém

Celkovou masáží se zvýší množství vyloučených tekutin z původních 1,5 L na 2,4 L za 24 hodin. Toto zvýšení se projeví za několik hodin a trvá 3 až 4 dny. Masáží tak odstraňujeme z organismu přebytečnou vodu.

Místní  fyziologické účinky masáže :

Celkové fyziologické účinky masáže :

Duševní účinky masáže :

Masáž může člověka dlouhodobě transformovat. Změní třeba i chod jeho života. Člověk má možnost se zcela neočekávaně zamyslet nad tím. co vlastně dělá. jak jeho život funguje a může začít dělat to. co pro něj má velký léčebný význam. Pracuje. relaxuje a léčí se celé jeho tělo a mysl - celý člověk. 

Osobní stránky Josefa Chvátala | stránky vytvořil Karel Mareš (karel.mares.ml(zavinac)gmail.com)